Bistvo čiščenja posode je očem skrito
Postrežba v čisti posodi je ena od bolj samoumevnih stvari v gostinstvu. Za dobro očiščeno posodo pa se skriva skrbna izbira ustreznih čistil. Bistvo pravilno očiščene posode je namreč očem skrito, vendar pomembno za zdravje in zadovoljstvo gostov.
pH lestvica, ki ima razpon od pH vrednosti 0 do pH vrednosti 14, je razdeljena na dva dela, kjer se kisle snovi nahajajo med pH vrednostjo 0 in pH vrednostjo 7, bazične snovi pa med pH vrednostjo 7 in pH vrednostjo 14. Nevtralne snovi, kot na primer destilirana voda, imajo pH vrednost okoli 7. Te vrednosti imajo pomembno vlogo pri izbiri čistil glede na vrsto umazanije, s katero se spopadamo.
Za odstranjevanje maščob se uporabljajo bazične snovi, saj bazična okolja omogočajo raztapljanje maščobnih molekul. Bolj kot je snov bazična, bolje in hitreje bo odstranila maščobo. Za odstranjevanje oblog, kot so na primer vodni kamen ali minerali v vodi, se uporabljajo kisle snovi. Kisline razgrajujejo kalcijeve in magnezijeve soli, ki tvorijo obloge, in omogočajo njihovo učinkovito odstranjevanje. Bolj kot je snov kisla, hitreje bo obloge odstranila.
Po laičnem sklepanju bi torej za čim bolje oprano posodo morali uporabiti čim bolj bazično čistilo. Vendar je tu še en pomemben faktor, ki ga moramo upoštevati, kadar čistimo izdelke, ki prihajajo v stik s kožo, kot so recimo krožniki, kozarci, pribor in oblačila. To je pH kože, ki se pri večini ljudi giblje med pH vrednostjo 5,5 in pH vrednostjo 5,7. Koža ima naravno zaščitno plast, katere kislost je pomembna za ohranjanje zdravja. Če imajo izdelki, ki prihajajo v stik s kožo, po čiščenju pH vrednost, ki se razlikuje od pH kože, lahko to povzroči draženje in izpuščaje. Pomembno je, da so čistila skrbno izbrana, saj lahko napačen pH poškoduje naravni zaščitni sloj kože, kar povečuje tveganje za okužbe.
Zato je po čiščenju z bazo nujna uporaba tudi kislih sredstev. Najbolj znana sta recimo briljant (pri posodi) in mehčalec (pri oblačilih). Njuna glavna naloga ni ustvarjanje prijetnega vonja ali leska, temveč zniževanje pH vrednosti očiščenih izdelkov na raven, ki je čim bližje pH kože. Ta postopek je še posebej pomemben, da preprečimo dolgoročne posledice, kot so suha koža ali poškodbe, ki jih lahko povzroči preveč alkalno okolje. Če rabimo za odstranitev maščob pH vrednost čiščenega izdelka čim bolj dvigniti, jo moramo potem pred koncem pranja tudi znižati na ustrezno raven. Pri čiščenju oblačil stremimo k temu, da imajo le-ta po končanem ciklu pH vrednost 5, ko so mokra, in pH vrednost 5,5, ko se posušijo. Enako velja pri posodi, ki mora imeti po končanem pranju pH vrednost 5,5. V kolikor nam pH vrednosti ne uspe znižati na ustrezno raven, na koži, še posebej na sluznici (npr. ustnicah), ki pride v stik s tako posodo, lahko nastanejo vnetja, ki spominjajo na herpes ali podobne izpuščaje. Redno preverjanje pH vrednosti pri čiščenju, bodisi z uporabo pH lističev bodisi z bolj natančnimi testnimi metodami, je ključnega pomena za zagotavljanje pravilne higiene in varnosti uporabnikov.
V naših poslovalnicah so vam na voljo kakovostna in priznana čistila znamke Sanitec in Matrix, italijanskega proizvajalca Italchimica. Ta čistila so bila razvita z mislijo na varnost uporabnikov in ekološki vidik, saj so prijazna do kože in okolja. Z uporabo čistil, ki imajo ustrezno pH vrednost, zagotavljamo, da so izdelki, ki prihajajo v stik s kožo, varni in primerni za uporabo.